psychiatra i psycholog warszawa
psychiatra warszawa – psychoterapia warszawa

Ewolucja terapeutyczna i wyzwanie Racjonalnej Medycyny czesc 4

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Opisane w Dzienniku w dniu 18 listopada 1846 r. Znieczulenie eterowe było jednym z pierwszych znaczących odkryć medycznych, które przeszły przez Atlantyk z zachodu na wschód i przekształciły praktykę lekarską zarówno w Ameryce Północnej, jak iw Europie (1846). Transformacja nie była jednak ani szybka, ani gładka. Znieczulenie umożliwiło dramatyczne innowacje w chirurgii, ale także zwiększyło ryzyko związane z operacją. Przed użyciem antyseptycznych i aseptycznych technik śmiertelność operacyjna i infekcje pooperacyjne przeszły olbrzymie żniwo, o czym może opowiedzieć każdy chirurg z czasów wojny secesyjnej. Wielu chirurgów, od dawna zaręczonych z zadawanym im bólem, zastanawiało się, czy uśmierzenie bólu usprawiedliwia nieznane ryzyko ze strony nowych środków znieczulających. Chirurgiczne podejmowanie decyzji wymagało delikatnego rachunku cierpienia , w którym chirurg rozważał czynniki w każdym przypadku, a znieczulająca rewolucja postępowała bardziej hamująco, niż można by sobie wyobrazić.3 Jednak dzięki stuleciu czasopisma w 1912 r. Chirurdzy opanowali aseptyczne techniki i rytuały nowoczesnej sali operacyjnej. Czasopismo obfitowało w opisy innowacji w chirurgii jamy brzusznej (1912b, 1912c), chirurgii naczyniowej (1912d), chirurgii ortopedycznej (1912e), chirurgii położniczej i ginekologicznej (1912g) oraz chirurgii klatki piersiowej (1912j), które wcześniej były niepojęte. Rewolucja w chirurgii wymagała nie tylko eteru, ale także starannego artykułowania różnych procesów – znieczulenia i aseptyki, ale także choreografii chirurgów, anestezjologów, pielęgniarek, pościeli, autoklawów i przeprojektowanych szpitali. Nawet te rewolucje, które z perspektywy czasu wydają się najbardziej oczywiste, przebiegły skomplikowanym kursem.
Rysunek 3. Rysunek 3. Ampułka zawierająca Salvarsana i jego struktura chemiczna. Związek arsenowy Salvarsan (powszechnie znany jako Związek 606) został zsyntetyzowany i przetestowany przez Ehrlicha i jego asystentów i był stosowany w leczeniu kiły.
Podobna historia rozgrywa się w dziedzinie farmakoterapii na początku XX wieku. Podczas setnego stulecia czasopisma pojawiły się wylewne doniesienia o innowacjach w chemioterapii przeciwbakteryjnej wyłonionych w berlińskim laboratorium Paula Ehrlicha, który poszukiwał magicznej kuli – specyficznego środka terapeutycznego, który selektywnie zatruwałby patogenny mikrob, pozostawiając gospodarza bez szwanku. Po niepowodzeniach 605, Antyfilitowy Związek 606 – Salvarsan – został powszechnie okrzyknięty, gdy został uruchomiony (2011a) (patrz Figura 3). Do 1912 roku Salvarsan był dostępny w dużych ilościach dla większości amerykańskich lekarzy i pacjentów.
Salvarsan stał się przykładem nowej strategii, w której terapie były dostosowane nie do indywidualnych pacjentów, ale do konkretnych chorób. Jednak, dziś ponownie wracając, relacje z Salvartana z 1912 roku w Dzienniku rzucają wyzwanie prostym interpretacjom rewolucji terapeutycznej. Lekarze walczyli o opracowanie bezpiecznych sposobów podawania leków dożylnych (1912i). Lamentowali, że specyfika Salvarsana jest bardziej teoretyczna niż empiryczna: lek wyraźnie nie działał przeciwko wszystkim przypadkom kiły (1912f, 1912h). Jego działanie nie było tak specyficzne dla Treponema pallidum, jak się spodziewano: pacjenci często mieli straszliwe skutki uboczne związku arsenu. Nie przekształciło to praktyki terapeutycznej z dnia na dzień: zamiast zastąpienia rtęci salwarsanem, wielu lekarzy stosowało nowy lek równolegle z kalomelem.
Salvarsan pokazał także ograniczenia pojęciowe redukcjonistycznego podejścia do medycyny
[podobne: chusteczki lateksowe, e rejestracja elvita, elvita jaworzno rejestracja ]

Tags: , ,

No Responses to “Ewolucja terapeutyczna i wyzwanie Racjonalnej Medycyny czesc 4”

  1. Ksawery Says:

    Najlepiej udać się do lekarza rodzinnego

  2. Sugar Man Says:

    [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: palarnia kawy[...]

  3. Monika Says:

    Mam podobne wyniki i te same problemy z wlosami

Powiązane tematy z artykułem: chusteczki lateksowe e rejestracja elvita elvita jaworzno rejestracja