psychiatra i psycholog warszawa
psychiatra warszawa – psychoterapia warszawa

Ewolucja terapeutyczna i wyzwanie Racjonalnej Medycyny ad 5

Posted in Uncategorized  by admin
November 2nd, 2018

Kiła nie była po prostu zbiorem oznak i symptomów, które nastąpiły po zakażeniu określonym patogenem. Był to złożony fenomen społeczny, obejmujący wstyd, piętno i inne komplikacje moralne związane z zakażeniem przenoszonym drogą płciową.4 Chociaż Salvarsan zapewniał ulgę niektórym pacjentom, oferował jedynie częściowe rozwiązanie złożonej choroby. Zachowane w archiwach czasopisma w tym roku są głosy lekarzy, którzy obawiali się, że zbyt wiele tradycyjnych praktyk zostało utraconych w skupianiu się na leczeniu chorób, a nie pacjentów. Czyż uczniowie, zaniepokojony jeden z autorów, nie powinni nauczyć się sztuki łagodzenia, uspokajać i pocieszać tych, którzy cierpią, oraz podtrzymywać i wspierać tych, którzy chodzą w dolinie cienia. (1912a). Sceptyczny sceptycyzm terapeutyczny
Postęp farmaceutyczny gwałtownie przyspieszył w latach 40. i 60. XX wieku. Nawet w kontekście innych XX-wiecznych rewolucji terapeutycznych – takich jak psychoanaliza i kardiochirurgia – wyróżnia się średnioterminowy wzrost terapii farmaceutycznej. Ponad 4500 nowych produktów leczniczych pojawiło się na rynku amerykańskim w latach 50. XX w., Gdy przemysł przerobił nowe klasy środków terapeutycznych: antybiotyki o szerokim spektrum działania, środki przeciwcukrzycowe, leki przeciwnadciśnieniowe, leki przeciwpsychotyczne, leki przeciwdepresyjne i leki obniżające poziom cholesterolu. Z każdego dolara wydanego na leki w 1961 r. 70 centów trafiło na leki, które były niedostępne zaledwie 10 lat wcześniej (1962a).
Rysunek 4. Rysunek 4. Reklama z 1960 roku dla Taina. Kombinowany antybiotyk Tain był reklamowany w leczeniu przeziębień, które na początku lat 60. XX wieku uznano już za nieodpowiednie przez ekspertów w dziedzinie chorób zakaźnych.
Ten nowy entuzjazm wywołał nowe formy sceptycyzmu. W roku, w którym panowała niezwykła rocznica, Louis Goodman i inni farmakolodzy kliniczni powtórzyli Holmesowi opłakiwanie terapeutycznej dżungli cudownych narkotyków z lat 50. XX wieku. Inni krytycy byli zaniepokojeni tym, co zobaczyli jako pranie mózgu klinicystów przez marketing farmaceutyczny (patrz Figura 4). Obawy te znalazły odzwierciedlenie w przesłuchaniach w telewizji dotyczących praktyk marketingowych branży leków na receptę zorganizowanych przez senatora Estesa Kefauvera w latach 1959-1962. Dziennik przedstawił dyskusję na temat przesłuchań, koncentrując się na zapotrzebowaniu na Food and Drug Administration formalnie rozstrzygnąć skuteczność terapeutyczną i przekształcić proces badawczo-rozwojowy (1960a, 1960b, 1961a, 1961b, 1961c).
Jednak przejście przez Kefauver-Harris Amendments z 1962 roku, które dało początek strukturze badań klinicznych fazy 1, 2 i 3 w celu wykazania skuteczności terapeutycznej, zawdzięczają tak samo tragedii z talidomidu, jak i wysiłkom Kefauvera. Horror talidomidu, środka uspokajająco-przeciw nudnościom, który powodował wady rozwojowe u dzieci kobiet przyjmujących lek w czasie ciąży, wykracza poza sam lek (2011b); jak zauważył redaktor czasopisma, biorąc pod uwagę wściekłe tempo rozwoju farmaceutycznego, marketingu i konsumpcji, tylko kontynuacja i wzmożona czujność może zapobiec powtórzeniu się doświadczenia (1962b). Poza zawodem lekarskim talidomid inspirowałby jeszcze bardziej nihilistyczne perspektywy, ucieleśnione w popularnych pracach, takich jak Koszmar terapeutyczny Mortona Mintza i Nemesis Ivana Illicha
[przypisy: oddział dzienny psychiatryczny, charakteropatia leczenie, zatrucie talem ]

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: charakteropatia leczenie oddział dzienny psychiatryczny zatrucie talem