psychiatra i psycholog warszawa
psychiatra warszawa – psychoterapia warszawa

Ewolucja terapeutyczna i wyzwanie Racjonalnej Medycyny ad 6

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Widmo jatrogenesis, które przywołują te książki, wciąż prześladuje praktykę, od talidomidu do Vioxx, od DES do Avandii. Poszerzając ten renesans sceptycyzmu, niektórzy kwestionowali ogólną rolę samej medycyny w poprawie zdrowia publicznego. W 1962 roku lekarz-demograf Thomas McKeown opublikował analizę upadku gruźlicy w Anglii i Walii.5 Zauważając, że upadek rozpoczął się, zanim odkryto bakillus i prawie się zakończył zanim opracowano streptomycynę, McKeown argumentował, że nowoczesne terapeutyki zostały fałszywie przypisywana poprawie zdrowia publicznego, którą można lepiej wyjaśnić świeckimi zmianami w żywieniu i standardach życia. Podobnie ci, którzy próbowali wykorzystać zalety nowoczesnych leków na gruźlicę w zubożałych populacjach w latach sześćdziesiątych, zdali sobie sprawę, że leki są konieczne, ale niewystarczające do transformacji zdrowia – lekcja, którą można byłoby ponownie zrewidować poprzez globalne wysiłki na rzecz leczenia malarii, gruźlicy i zakażenia wirusem HIV w XXI wiek (2006) .6
Recontextualizing Therapeutics
Od pijawek, lancetów i środków przeczyszczających z początków XIX wieku po współczesne leki molekularne, lekarze stale poszukiwali nowych i lepszych terapii. Jednak ewolucja w dziedzinie terapeutycznej nie była liniowa i żadna z rewolucji terapeutycznych z ostatnich dwóch stuleci nie była natychmiastowa lub kompletna. Przeciwnie, postęp w naszej dziedzinie zawdzięczamy w równym stopniu zmieniającym się formom sceptycznego podejścia terapeutycznego do zmieniających się form entuzjazmu terapeutycznego.
Kiedy umiejscowienie choroby zmniejszyło się od osoby dotkniętej chorobą do mechanizmu molekularnego, a cel magicznych pocisków podążył za nią, lekarze regularnie napotykają granice podejścia redukcjonistycznego. Historia terapii oferuje przestrzeń do refleksji nad tymi subtelnymi logikami wiedzy medycznej i praktyki, przywracając nasze uznanie dla zakresu zadań lekarza i złożoności naszej misji.
Wspomniane artykuły z czasopism historycznych.
New England Journal of Medicine and Surgery and the Collateral Branches of Science
1812a. Warren J. Uwagi na temat dławicy piersiowej. 1: 1-11.
1812b. Bigelow J. Obserwacje i eksperymenty w leczeniu obrażeń spowodowanych przez ogień i substancje rozgrzane. 1: 52-64.
1812c. Szesnaście wykładów wprowadzających, do kursów wykładów na temat instytutów i praktyki lekarskiej, z sylabusem tego ostatniego. Do których dodano dwa wykłady o przyjemnościach zmysłów i umysłu, z dociekaniem ich bliskiej przyczyny. Dostarczone na University of Pennsylvania. Autor: Benjamin Rush, MD Philadelphia; Bradford and Innskeep, 1811. (Recenzja książki.) 1: 81-6.
1812d. Na ranach postrzałowych. 1: 344-58.
Boston Medical and Surgical Journal
1835. Dyskurs doktora Bigelowa. 12: 413-5.
1846. Bigelow HJ. Nieczułość podczas operacji chirurgicznych wywołanych inhalacją. 35: 309-17.
1861. Ware J. Wykłady z ogólnych terapii. 63: 489-97.
1912a. Worcester A. Przeszłe i obecne metody w praktyce medycznej. 166: 159-64.
1912b. Kliniczne wykłady na temat ostrego brzucha. Autor: William Henry Battle
[podobne: zatrucie talem, rehabilitacja domowa warszawa, elvita rejestracja ]

Tags: , ,

No Responses to “Ewolucja terapeutyczna i wyzwanie Racjonalnej Medycyny ad 6”

  1. Jigsaw Says:

    brak w niej witam i mineralow, ktore sa bardzo potrzebne do funkcjonowania

  2. Old Regret Says:

    [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: testosteron[...]

  3. Róża Says:

    Dobry fizjoterapeuta, na podstawie wyników badań będzie potrafił ocenić

Powiązane tematy z artykułem: elvita rejestracja rehabilitacja domowa warszawa zatrucie talem